Feromony jsou látky, které produkují lidé i zvířata za účelem jakési vnitřní komunikace s jedincem stejného druhu. Slovo pochází původně z řečtiny, ve které znamená „přenášet vzruch“. U zvířat slouží feromony jak k vyjádření sexuální žádostivosti a připravenosti, tak k zastrašení nepřítele nebo ohraničení teritoria. Předně ovšem slouží k vyhledávání druhého jedince stejného druhu a produkují ho jak ženy, tak muži. U žen feromony stimulují libido a pomáhají najít vhodného partnera, pro muže je to signálem, že je žena ochotná a připravená k sexu. Feromony nejsou nijak cítit, jedná se o látky, které jsou pravděpodobně rozpoznávány přes tzv. Jakobsonův orgán, který se nachází v ústech na horním patře u ústí nosu a dutiny ústní. Vypouštěny jsou feromony pravděpodobně ze žláz, které jsou umístěny v podpažních jamkách lidí. Lidé mohou ale produkovat i feromony, které jsou cítit – u mužů se jedná o jejich pot a moč, ze které je cítit androsteron, a u žen se jedná o jejich sekret z vagíny, ve kterém je obsažen kopulin. Ten se může nacházet také v menstruační krvi.
Co je účelem feromonů?
Pravděpodobným cílem feromonů je najít vhodného partnera. V případě, že jsou k sobě dva jedinci přitahováni, je to zřejmě díky feromonům, které nám říkají, kdo bude nejlepším partnerem, se kterým počít děti, abychom jim zařídili co největší genetickou výbavu. Pokud mají dva jedinci podobné feromony, potom mají také podobnou genetickou výbavu a jejich potomkům by tedy jejich spojení nic moc nepřineslo. Proto jsou od sebe tací jedinci odpuzováni, což můžete znát z „Nemůžu toho člověka ani cítit.“.
Feromony jako afrodiziakum
Je složité určit, zda se dají feromony zařadit mezi afrodisiaka. Feromony lze zakoupit např. v podobě parfémů. Feromony pořídíte jak v mužském tak ženském provedení.Více o feromonech a parfémech.