Šafrán setý se odedávna pěstuje jako kulturní rostlina a to především ve Středomoří a v Přední Asii. U nás se mu lidové říká krokus, kročec nebo například krocinka. Pěstuje se pro své čnělky, které se poté ručně sbírají a sušené používají jako koření. Šafrán setý je nejdražším kořením na světě a přidává se do tradičních pokrmů ve Španělsku, Francii a Orientu. Díky jeho vzácnosti se šafrán objevuje ve frazémech typu „něčeho je jako šafránu“. Jedná se o hlíznatou vytrvalou bylinu, jejíž doba květu je od září do listopadu. Květy mají výraznou fialovou barvu a čnělky jsou žlutooranžové. Šafrán setý se v přírodě v podstatě nevyskytuje, pouze se pěstuje a to v Malé Asii, severní Africe a jižním Španělsku.
Použití
Jak bylo řečeno výše, z šafránu setého se sbírají čnělky, které se poté suší. Sbírat se mohou ale na podzim také blizny. Šafrán setý se používá jako barvivo a koření – vždy v sušené podobě.
Dávkování
Šafrán setý je jedovatý pouze ve velmi vysokých dávkách, kdy může způsobit potrat nebo otravu.
Afrodisiakální účinky šafránu
Šafrán setý má vliv jak na psychickou, tak fyzickou stránku. V případě psychiky uvolňuje a zklidňuje nervy, zároveň také povzbuzuje sexuální touhu. V rovině fyzické stimuluje libido a prodlužuje výrazně výkon během sexuálního aktu. Značně šafrán setý působí proti depresi, která je mnohdy příčinou poruch erekce u mužů – což znamená, že díky šafránu dochází ke zlepšení v oblasti sexuálních dysfunkcí.